Toekomstbestendige capaciteitsplanning huisartsenzorg in Amstelveen

Binnen de gemeente Amstelveen zijn er al langere tijd zorgen over de verdeling en de hoeveelheid beschikbare capaciteit van de huisartsenzorg. Patiënten willen zich inschrijven bij een huisarts, maar er is geen plaats. Huisartsen Coöperatie Amstelland (HCA), de gemeente Amstelveen en zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid wilden meer inzicht in de huidige situatie en oplossingen voor de toekomst. Ze vroegen SeederDeBoer om hiermee aan de slag te gaan.

“Ik krijg weleens telefoontjes. Waarom kan ik geen huisarts vinden in Amstelveen? Dat is natuurlijk een probleem. Maar wat is er nu echt aan de hand? En hoe kunnen we het oplossen? Dat wilde ik uitzoeken.” Aan het woord is Jacomien de Jong, directeur van de Huisartsen Coöperatie Amstelland (vanaf heden HCA). “We weten dat huisartsenpraktijken in sommige buurten een patiëntenstop hanteren, terwijl in andere buurten een overvloed aan huisartsen is. Deze situatie – net zoals de steeds complexere zorgvraag – legt grote druk op de gevestigde huisartsen, met name in de gebieden met een capaciteitstekort. De urgentie om op korte termijn verlichting te bieden voor de huisartsenzorg in Amstelveen is dus hoog.”


Ook Femke Hoekstra, beleidsadviseur bij de gemeente Amstelveen kent het probleem goed. “Naast de vragen die wij hierover krijgen, spelen er ook andere uitdagingen. Er zijn bijvoorbeeld plannen voor de uitbreiding van woonwijken. Meer mensen betekent meer vraag naar zorg. We moeten er dus echt mee aan de slag.” En dat gebeurt dan ook, samen met Zorg en Zekerheid. “Het is goed dat we dit gezamenlijk oppakken”, zegt Inge Huernink, senior zorginkoper huisartsenzorg, hierover. “We vroegen SeederDeBoer na een succesvolle pitch om een rapport te maken waarin de huidige situatie van de huisartsenzorg in beeld is gebracht en waarin een advies staat over hoe de capaciteit van de huisartsenzorg in Amstelveen toekomstbestendig gemaakt kan worden.”


Structurele oplossingen

Het vraagstuk wordt uitgezet in twee delen. In het eerste deel doet Babs Briels van SeederDeBoer onderzoek naar de huidige zorgvraag en capaciteit van de huisartsenzorg in Amstelveen. “Er zullen snel oplossingen moeten komen voor de wijken waar de situatie het meest nijpend is”, zegt Babs hierover. “In het tweede deel kijken we naar de toekomst en gaan we in op structurele oplossingen voor de lange termijn. Om zover te komen hebben we deskonderzoek gedaan om de context van het vraagstuk en de betrokken organisaties beter te leren kennen. Daarnaast hebben we landelijke trends, richtlijnen en visies van eerstelijnsorganisaties onderzocht.”

Ook doet Babs interviews met praktijkhouders, waarnemend huisartsen en ondersteunend personeel en organiseert ze werksessies. Babs: “We wilden hun visie op het vraagstuk onderzoeken en mogelijke oplossingsrichtingen ophalen. Alles bij elkaar leidde dat tot concrete inzichten. Bijvoorbeeld dat inwoners van Amstelveen een hogere zorgvraag hebben dan het landelijk gemiddelde. Ook konden we oplossingsrichtingen bieden die op korte termijn toegepast kunnen worden om de druk op de huisartsen in Amstelveen te verlichten. Het was een mooie opdracht, omdat we echt waarde hebben kunnen toevoegen en mensen met elkaar in verbinding hebben gebracht.”

Cijfermatige onderbouwing

In het rapport staan aanbevelingen over hoe huisartsen bijvoorbeeld ondersteund kunnen worden in hun praktijkvoering. Andere aanbevelingen zijn het streven naar multidisciplinaire samenwerking met andere eerstelijnszorgverleners om de werkdruk bij de huisartsen te verlagen, en verplaatsing van zorg naar het sociaal domein. HCA, de gemeente Amstelveen en Zorg en Zekerheid kunnen met de inzichten aan de slag. En daar zijn ze blij mee. “Ik heb nu een cijfermatige onderbouwing van wat we al langer zeggen”, aldus Jacomien. Femke was er blij verrast mee. “Ze hebben veel boven tafel gekregen. Het rapport is een goede basis om samen op door te borduren.” En Inge: “We zijn al bezig met een module om startende huisartsen te ondersteunen. We zijn zeker dichter bij elkaar gekomen.”

Ook over de samenwerking met SeederDeBoer zijn de dames te spreken. “We konden snel met Babs schakelen”, zegt Inge hierover. “Huisartsen hadden behoefte aan concrete stappen, dus hebben we ook gekeken naar zaken zoals digitalisering. Babs nam hierin echt het voortouw, dat deed ze goed.” Ook Jacomien is tevreden over de samenwerking. “Babs stond open voor tips. We hebben samen gezocht naar de juiste toon om informatie van huisartsen te krijgen. Het was niet altijd makkelijk om data en cijfers naar boven te halen, maar ze zette door en liet zich niet uit het veld slaan. Bovendien is ze heel handig met cijfers en weet ze goed hoe ze die weer moet geven. Het was fijn samenwerken.”

Deze collega's kunnen je meer vertellen

Verder lezen

Case
Betere samenwerking binnen de politie leidt tot een veil ..
Podcast
Verandergasten - In gesprek met Prof. Bart Berden
Podcast
Verandergasten - In gesprek met Greet Prins
Podcast
Verandergasten - In gesprek met Marc Blom
Podcast
Verandergasten - In gesprek met Prof. Jesse Segers
Podcast
Verandergasten - In gesprek met Martin de Heer
Vacature
Senior Consultant databeschikbaarheid in de zorg
Artikel
Een internationaal register voor gegevens over zeldzame solide kankers: hoe richt je dat toekomstbestendig in?
Vacature
Senior Consultant Governance en Sturing
Artikel
Prinsjesdag: hoe nu verder?
Artikel
Meervoudig kijken – Ruimte voor maatwerk in governance vraagstukken
Blog
Zorgen op een andere manier: van verpleegkundige naar adviseur
Case
Nieuwe strategie bij het Prinses Máxima Centrum ..
Case
Aanmeldingsproces voor studenten optimaliseren voor Maas ..
Case
Toekomstbestendige capaciteitsplanning huisartsenzorg in ..
Case
Andere mindset in ziekenhuis voorkomt faillissement
Case
Digitalisering van HR processen in het Erasmus MC ..
Case
Een gedragen visie en besturingsmodel voor een huisartse ..
Case
Implementatie van GGD Contact bij GGD Fryslân ..
Case
Veel impact in korte tijd voor het Erasmus MC ..
Case
Een betere regionale samenwerking bij Jeugdhulpregio Foo ..
Case
Reorganiseren met aandacht voor mensen in het Erasmus MC ..
Case
Kortere en beheersbare doorlooptijden bij de Tuchtcollle ..
Artikel
Financiering als versneller van Zorgtransformatie
Artikel
Interview met Cathy van Beek
Blog
De rol van Consultant Proces Transformatie - Ann-Silvie Penning de Vries
Evenement
Instapsessie Jonge Zorgveranderaars
Case
Bouwen aan betere databeschikbaarheid bij de NFU ..
Case
Reorganisatie bij het UMCG ..
Case
Harmonisering van processen bij West-Betuwe ..
Case
Duurzaam verbeteren van de bedrijfsvoering bij IKNL ..
Artikel
Het zorginfarct: De kracht van de jonge generatie in verbinding
Artikel
Getting things done: een procesgerichte aanpak — René Seeder
Artikel
Procestransformatie op strategisch, tactisch en operationeel niveau
Blog
"De Nederlandse zorg een stukje beter maken door goede uitwisseling van medicatiegegevens!" — Eva Koster
Artikel
#6 KOPZORGEN — In gesprek met Thijs Merkx
Artikel
De reis naar passende zorg op de juiste plek
Artikel
#5 KOPZORGEN — In gesprek met André Rouvoet
Artikel
#4 KOPZORGEN — In gesprek met Sjaak Wijma
Artikel
#3 KOPZORGEN — In gesprek met Jan Engelen
Artikel
#2 KOPZORGEN — In gesprek met Emmeke van Eersel
Artikel
#1 KOPZORGEN — In gesprek met Peter Dijkshoorn
Case
Complete zorginformatie bij Registratie aan de bron ..
Case
Samenwerking tussen het Prostaatkankernetwerk NL en SeederDeBoer
Case
Sint Franciscus Gasthuis en het Vlietland Ziekenhuis: groeien door samen te veranderen
Case
Harmonisatie en integratie bij het Amsterdam UMC ..